2016 STEM Award Recipients

In 2016, we recognized 18 different programs.

Programs are listed in alphabetical order:

Brighton High School - Energy and Sustainability Course 
Brighton Central School District 
Alpa Khandhar, Science Instructional Leader 

Churchville Chili School District - Garden of the Saints 
Andrea Lynch, Instructional Coach 

  
Eastridge High School - Project Lead the Way

East Irondequoit Central School District 
Steve Archambeau 

Fred W. Hill Elementary School - Fred Hill STEM Program 
Brockport Central School District 
Brandon Broughton, Principal 

Greece Arcadia High School - Titan Memorial Hospital 
Greece Central School District 
Claudine Dixon, Library Media Specialist 

Greece Athena Middle School - 21st Century STEM Innovative Solutions Expo 
Greece Central School District 
Christine Bailey­Clar, Technology Teacher 

Lima Primary School - STEAM Education Program 
Honeoye Falls - Lima Central School District 
Lisa Moosbrugger, Principal 

Mynderse Academy ­ Robotics Club 
Seneca Falls Central School District 
Andrew Doell 

Nathaniel Rochester Community School ­ NRCS Monthly STEM Challenges 
Rochester City School District 
Peter Mastrogiovanni, STEM Specialist 

Nathaniel Rochester Community School - NRCS STEM School 
Rochester City School District 
Peter Mastrogiovanni, STEM Specialist 

Nathaniel Rochester Community School - NRCS 3rGrade STEM Class 
Rochester City School District 
Jessica Perez, 3rGrade Teacher 

Nathaniel Rochester Community School - NRCS Kindergarten Class 
Rochester City School District 
Hannah Valle, Kindergarten Teacher 

Rochester Institute of Technology ­ SMASH Experience for Girls 
(Summer Math Applications in Science with Hands ­on Experience for Girls) 
Dr. Kara Maki, Director of the SMASH Experience for Girls 

Siena Catholic Academy - Ms. Vona's 6tGrade STEM Class 
Diocese of Rochester 
Megan Vona, Teacher 

Sodus Middle/High School STEM Program - STEM Challenges Regional Event 
Sodus Central School District 
Mike Consadine, STEM Coordinator 

St. Louis School - STEM Lab 
Diocese of Rochester 
Kathy Conezio, STEM Coordinator 

Wayland­-Cohocton High School ­ STEAM Program (Timber Framing and Woodland Resources) 
Wayland-­Cohocton Central School District 
Robert Hughes, Science Teacher 

Wheatland-­Chili Central School District 
K­12 STEM Education Program 
Jennifer Sinsebox, Executive Director of Curriculum